Významnou část bude nově tvořit půjčka z Nástroje pro oživení a odolnost a oproti původní alokaci 179 mld. Kč dojde ke zvýšení o dalších 50 mld. Kč. Aktualizace cílí zejména na rozvoj v oblasti celkové energetické transformace, Plán ale bude řešit i priority současné vlády, mezi které se řadí například řešení dostupnosti bydlení a digitalizace státní správy.
Novinky v NPO ve zkratce
- Změny Plánu a přenastavení některých projektů, které usnadní jejich realizaci a čerpání
- Navýšení grantové části o cca 15,3 mld. Kč, které Česko obdrželo navíc
- Navýšení grantové části o cca 17,4 mld. Kč na posílení energetické bezpečnosti REPowerEU
- Rozšíření o úvěrovou část ve výši cca 19,4 mld. Kč
Posílení energetické bezpečnosti: Dekarbonizace, elektrizace železnic i vodíková strategie
Nově budou vyhrazeny finanční prostředky na posílení energetické bezpečnosti Česka a na pomoc s její energetickou transformací, urychlením dekarbonizace a snížením nákladů na energie pro domácnosti a firmy. Díky změnám budou nyní alokovány miliardy korun na energetické úspory, využívání obnovitelných zdrojů energie (OZE) a posílení distribuční sítě. Energetickou transformaci podpoří i celá řada reforem. Příkladem může být novelizace energetického zákona, díky které by mělo být možné sdílet energie a komunitní energetiku, vytvořit Elektroenergetické datové centru, či urychlit povolovací procesy pro instalaci nových zdrojů OZE. A aby toho nebylo málo, významné investice budou směřovat také do elektrizace železnic. Tyto investice budou doprovázeny souvisejícími reformami železničního sektoru a dekarbonizace dopravy (strategie čisté mobility a vodíková strategie).
Půjčka z Nástroje pro oživení a odolnost: Pro transformaci společnosti a ekonomiky
Půjčka z nástroje pro oživení a odolnost představuje příležitost investovat do oblastí, které jsou nezbytné pro transformaci společnosti a ekonomiky. Konkrétně jde o energetiku a bydlení. Jedná se o investice, které by musely být uskutečněné za každé situace a díky této půjčce na ně Česko získá finanční prostředky s nižším úrokem. Důležitou přidanou hodnotou půjčky je možnost desetiletého odkladu splátek jistiny. Velká část investic financovaných z půjčky je koncipována jako finanční nástroje: půjčky, záruky, koinvestiční fondy apod. Jedná se tedy o návratnou podporu, kde se výnosy z investic vrací zpět a mohou být použity buď na další investice nebo na splácení půjčky zpět do rozpočtu EU.
Ještě něco navíc: Dostupné bydlení, sdílení elektřiny a posílení kyberbezpečnosti
Národní plán obnovy nově obsahuje systémovou reformu v oblasti bydlení, ta by měla vyřešit současnou kritickou situaci s nedostupností bydlení v mnoha regionech. Nový zákon o podpoře v bydlení poskytne obcím soubor nástrojů, které by následně měly pomoci samotným obyvatelům nacházejícím se v nepříznivé situaci. Součástí by měl být i rozvoj obecního bytového fondu a v obcích s rozšířenou působností vzniknou kontaktní místa, která budou s řešením pomáhat.
Zásadní revoluci v oblasti energetiky by měly přinést reformy umožňující sdílení elektřiny mezi různými odběrnými místy a v rámci energetických společenství. Budete tak moci využívat přebytky ve výrobě elektřiny (ze solárních panelů na chalupě atp.) a díky tomu si snižovat celkové náklady na energie. Těžit budete moci také z investic, které budou směřovat do kybernetické bezpečnosti, ale i do rozvoje informační systémů a digitálních služeb v sociální oblasti.
Co nás ještě letos čeká?
Do konce roku 2023 by měla být podepsána dohoda mezi Českem a Evropskou komisí o financování a o půjčce. Dodatečné prostředky finanční podpory z RRF budou poté smluvně zazávazkované.
Kontaktujte nás
Hledáte dotaci pro svůj projekt? Zajímá vás zpracování evaluací nebo chcete implementovat principy ESG do organizace? Jsme tu pro vás, rádi pomůžeme.