I v novém programovém období je tu Integrovaný regionální operační program, známý především pod zkráceným označením IROP. Na program je alokováno 117,4 mld. Kč. Finance budou rozdělovány v rámci 10 specifických cílů. Operační program opět směřuje primárně k podpoře veřejné správy, tedy krajů, obcí, měst a částečně i neziskových organizací a státu.
Z programu jde podpora i do Prahy!
Co je v programu nového?
V případě Integrovaného regionálního operačního programu nedošlo k žádným revolučním změnám a program poměrně úzce navazuje na ten předchozí. I přesto ale přinesl několik zajímavých novinek.
Nově je z programu podporován rozvoj udržitelné veřejné infrastruktury cestovního ruchu a veřejných prostranství měst a obcí. Z programu naopak zmizely výzvy věnující se sociálnímu podnikání, snižování energetické náročnosti bytových domů (přešlo pod Operační program Životní prostředí), komunitním centrům a technické pomoci.
Stejně, jako v předešlém programovém období je možné získat finance i na projektovou přípravu, která bude proplacena v případě úspěšnosti projektu.
Jaké jsou priority pro nové období?
- Zlepšení výkonů veřejné správy – výzvy jsou zaměřeny na oblast digitalizace. Důraz je kladen na podporu kyberbezpečnosti (zejména v nemocnicích a úřadech), systémů eGovernmentu či automatického zpracování digitálních dat.
- Rozvoj městské mobility, revitalizace města a obcí, ochrana obyvatelstva – tato oblast zahrnuje podporu dobíjecí infrastruktury (především pro hromadnou dopravu, ale je možné financovat například i parkoviště s dobíjecí stanicí v obci). Aktivity jako například rekonstrukce osvětlení je možné realizovat společně v rámci jednoho projektu na rekonstrukci komunikace.
- Rozvoj dopravní infrastruktury – do podpory již nejsou zahrnuty pouze silnice druhých tříd a obecně jde tímto směrem méně peněz.
- Zlepšení dostupnosti a kvality sociálních služeb, vzdělávací infrastruktury a kulturního dědictví
- Zdravotnictví s alokací cca 11 mld. Kč – podpora zaměřená na urgentní příjmy, integrovaná péče (nově také gerontologie a paliativní péče), rozvoj kapacit zdravotních ústavů a krajských hygienických stanic. Financováno je pořízení přístrojů nebo rekonstrukce/stavba budov.
- Sociální služby s alokací cca 11 mld. Kč – podpora sociálního bydlení a zbytek financí putuje na podporu sociálních služeb (jejich deinstitucionalizace).
- Vzdělávání s alokací cca 17 mld. Kč – dotace na rozvoj vzdělávací infrastruktury (MŠ – kapacity a kvalita prostor, ZŠ – odborné učebny, školní družiny a kluby, SŠ – odborné učebny). Podpora půjde také směrem k neformálnímu celoživotnímu učení a školským poradenským zařízením.
- Kultura – podpora národních kulturních památek či také památek UNESCO (i těch, co jsou na kandidátní listině).
- Komunitně vedený místní rozvoj – ITI, místní akční skupiny

Kontaktujte nás
Hledáte dotaci pro svůj projekt? Zajímá vás zpracování evaluací nebo chcete implementovat principy ESG do organizace? Jsme tu pro vás, rádi pomůžeme.
